LRT už borto išmetė 6 kandidatus į Klaipėdos merus

Visuomeninis transliuotojas į tiesioginę vasario 4-osios laidą “LRT Forumas” pakvietė tik penkis kandidatus į Klaipėdos mero postą iš vienuolikos.
Televizijos studijoje šįvakar politinės agitacijos skleidimo tikslais susitiks V. Grubliauskas, A. Vaitkus, A. Bilotaitė, N. Puteikienė ir S. Gentvilas. Už tiesioginio eterio borto liko visuomeninio rinkimų komiteto “Mano Klaipėda” kandidatas Kazys Paulikas, Benediktas Petrauskas, Modestas Nugaras, Benas Šimkus, Lina Šukytė – Korsakė ir Viačeslav Titov.

Atrankos kriterijus – apklausa

Zigmas Zaikinas, TV naujienų tarnybos prodiuseris, komitetui „Mano Klaipėda“ paaiškino, kad į LRT laidą pakviesti visus 11 kandidatų yra ribotos galimybės dėl programų trukmės ir studijos dydžio: „Po konsultacijų su VRK, į LRT laidą „LRT forumasׅ“ pakviesti 5 kandidatai, kurie LRT užsakymu atliktoje apklausoje sulaukė daugiausia palaikymo. Respondentų buvo klausiama: „Už ką jūs šiandien balsuotumėte Klaipėdos mero rinkimuose?“. Apklausą LRT užsakymu atliko „Norstat“.

Kur galima susipažinti su LRT užsakymu AB „Norstat“ atliktos apklausos rezultatais, kiek ir kokiu būdu apklausta respondentų, ar buvo pasiektas apklausos reprezentatyvumo rodiklis, sužinoti nepavyko.

Rekomendavo rašyti skundą

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) patvirtintose diskusijų programų taisyklėse įvardinamas lygiateisiškumo principas tarp kandidatų, tačiau Z. Zaikinas sako, kad šiuo atveju visuomeninis transliuotojas į tai atsižvelgti neprivalo: „LRT forumas“ – ne VRK užsakymu kuriama laida.“

Nors LRT atstovas užsiminė, kad dėl laidos forumo dalyvių atrankos kriterijų vyko konsultacijos su VRK, komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė telefonu „Mano Klaipėdai“ užsiminė nežinanti visų aplinkybių ir rekomendavo rašyti VRK skundą. Anot jos, VRK negali nurodyti, kad kiekvienoje laidoje ar diskusijoje dalyvautų visi kandidatai: „Tai veikiau didelių miestų – Klaipėdos, Kauno, Vilniaus problema, kai kandidatų į merus yra daug“.

„Visi lygūs, bet yra lygesnių“

Komiteto „Mano Klaipėda“ kandidatas į mero postą Kazys Paulikas susidariusią situaciją įvertino kaip dviprasmišką: „Televizijos žiūrovai matys nacionalinio transliuotojo eteryje penkis iš vienuolikos kandidatų. Manau, tokiu būdu rinkėjams susidarys ne visapusiškas vaizdas apie rinkimuose dalyvaujančius kandidatus. Prieš akis iškyla kadaise jaunystėje skaitytas vienas Džordžo Orvelo grožinės politinės satyros kūrinys.“

„Keistas visuomeninio transliuotojo akibrokštas rinkimų įkarštyje,- sako komiteto „Mano Klaipėda“ kandidatas į tarybą Gintaras Bendžius. – Norėtųsi aiškaus ir pagrįsto atsakymo, kodėl iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikoma televizija kandidatus į merus skirsto į populiarius ar nepopuliarius, tinkamus eteriui ir netinkamus. Šiandien neaišku, kokios apklausos rezultatais remtasi atrenkant kandidatus ir kodėl viešai nėra skelbiami apklausos duomenys?“

„Jeigu eterį komercinėje televizijoje nusipirktų vienas iš kandidatų į merus ir į diskusiją pasikviestų savo nuožiūra pasirinktus oponentus – klausimų nekiltų. Šiuo atveju kalba – apie nacionalinį transliuotoją, išlaikomą valstybės biudžeto lėšomis“,- sako buvusi žurnalistė ir komiteto „Mano Klaipėda“ kandidatė į tarybą Natalija Mogučaja – Vaineikienė.

Kreipėsi į Prezidentę

Komitetas „Mano Klaipėda“ primena, kad prieš trejus metus LRT jau sulaukė pretenzijų dėl nepriklausomumo, nešališkumo principų nesilaikymo, nuomonių įvairovės neužtikrinimo ir tam tikrų interesų grupių palaikymo. 2016 m. vasario 6 d. kreipimąsi pasirašė Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija, Piliečių gynybos paramos fondas, Lietuvos Helsinkio grupė ir Nepartinis demokratinis judėjimas.